Nový svet

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Goto down

Nový svet

Odoslať  Horox za So marec 22, 2014 1:26 pm

Vault 54 - Černá louka (Ostrava)

Rok 2213, 143 rokov po Spáde
Október

______________

''Tak čo povieš, Saša?'' Spýtal sa napokon Igor. Saša túto otázku dostala po tom ako jej Igor Menkel, syn riaditeľa, vysvetlil svoj plán na útek z Vaultu. Jeho plán bol samozrejme nebezpečný, a veľmi riskantný. Bola tam veľká šanca že by celá akcia mohla zlyhať, a to by malo na Vault a na tých čo by sa pokúšali utiecť nepekné následky.
Ale zvedavosť sa jednoducho nedala umlčať. Mladí ľudia by sa o vonkajšok nikdy nezaujímali, ak by sa Igorovi nepodarilo ukradnúť otcovi akési dokumenty. Tie hovorili o úžasnom a kvalitnom živote na povrchu, ktorý bol lemovaný obrovskými neónovými mestami, prekrásnou prírodou a miliónmi ľudí. Igor tieto dokumenty, ako ich nazval, ukázal všetkým ktorým veril, takže viacmenej len jeho štyrom parťákom - Petrovi, Agáte, Rolandovi a Vasilovi.
Zdalo sa, že riaditeľ a jemu blízki vysoko postavení ľudia vo Vaulte, klamali o tom čo sa vonku deje. Pravdepodobne tu ľudí držali kvôli nejakému zlomyseľnému experimentu, a Igor dokonca otca podozrieval z toho, že on sám vedie celý experiment a raz za čas tajne vychádza von z Vaultu do mesta, do Ostravy.
Na druhú stranu, Igor a jeho partia boli známi delikventi. Všetky mladšie deti ale i rovnako starí kolegovia sa ich báli, a ich rodičia proti ich správaniu moc toho robiť nemohli. Jednoducho by sa dalo povedať, že veľa ľudí šikanovali a nikto ich nemal rád. Boli približne rovnakého veku ako Saša, a tak ich správanie bolo takmer nevysvetliteľné, keďže už onedlho sa mali stať dospelými.
O Sašu sa nikdy príliš nezaujímali. Možno jej v minulosti chceli robiť zle, ale väčšinou sa jej vyhýbali. Jediný člen z ich ''gangu,'' ktorý Saše robil zle, bola Agáta. Tá jej pred rokmi brala jedlo a neustále si z nej robila srandu. Raz jej dokonca uštedrila aj facku, na čo sa ostatné deti smiali. Je pravda, že už odvtedy vyrástla a tieto konflikty sa udiali pred rokmi.
Ale mohli mať pravdu? Mnohé naznačovalo že áno, ale všetko bolo možné. A ako známy bol Igor, tak tu bola šanca že si zo Sašy kruto uťahujú a chcú ju len znemožniť pred celým Vaultom a spôsobiť jej problémy. Takýmto spôsobom sa vysmali už mnohým...

Obrázky z ''dokumentu:''
[You must be registered and logged in to see this link.]
[You must be registered and logged in to see this link.]

______________________
The Perfect Life awaits...
avatar
Horox
Admin

Počet príspevkov : 70
Dátum registrácie : 15.08.2012
Vek : 25

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Illuvion za So marec 22, 2014 1:35 pm

Sasha

Jeho plán bol.. až trocha blázniví, aj keď vyjsť rozhodne mohol. Tu však išlo skôr o to, či som sa k nim chcela pridať alebo nie. Keď som sa však pozerala na túto peticu týnedžerov, mala som menší strach. Mala som strach z toho, čo by sa stalo, keby že poviem niečo na štýl aby netárali hlúposti a išli radšej plniť svoje povinnosti. Problém bol v tom že som ich poznala. Nemyslela som si, že by dokázali niekomu nejak seriózne ublížiť no toto nebola klasická vec. Keby že nadobudnú podozrenie že by som ich chcela bonznúť, tak by som nemusela dopadnúť dobre. Rukou som si napravila golier vault-obleku a nahlas som preglgla. Bola som nervózna a nerozhodná, bolo to na mne vidieť. Sama som už však dopredu vedela, že nemám moc na výber. Aj keď som tak úplne neverila tým obrázkom, ktoré Igor ukazoval no.. čo ak to náhodou bola pravda ? Bola som .. zvedavá, tento stereotyp vo Vaulte ma naozaj unavoval, aj keď som celý život nepoznala nič iné. Nakoniec som si len povzdychla.
"Dobre, môžete so mnou počítať." Vyšlo mi nakoniec z úst a len som si sama vydýchla. Na nervozite mi to ale nijak nepoľahčilo.
avatar
Illuvion

Počet príspevkov : 45
Dátum registrácie : 09.09.2012

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Horox za So marec 22, 2014 1:54 pm

''Vedel som, že budeš súhlasiť. Odteraz sme šiesti. A myslím že to stačí... čo poviete?'' Obzrel sa Igor za seba. Členovia jeho bandy len prikyvovali hlavami a niečo súhlasne zamrmlali. Agátin pohľad smeroval rovno na Sašu, a rozhodne nebol priateľský. Svoje pocity však nedala najavo nahlas. Igor rozhodoval za všetkých a nikto z nich by sa mu nepostavil. Vasilov pohľad bol úplny opak Agáty. Saša si už dávnejšie mohla všimnúť, že Vasil po nej pokukuje a vždy sa v jej prítomnosti usmieva a správa sa veľmi slušne. Aj tentoraz bol celý čas potichu, a na Sašu vrhal zmätený úsmev.
''Máš šťastie, Saša. Chceme začať už zajtra. Tu Vasil ma na poslednú chvíľu presvedčil. Dúfam, že budeš aspoň spolovice tak schopná ako Vasil tvrdí.'' Pokrčil plecami Igor a svojej bande pokynul na odchod. Samozrejme sa nerozlúčili. A bohvie čo Vasil Igorovi nahovoril o Saše, aj napriek tomu, že sa naposledy zhovárali pred vyše siedmimi rokmi.

______________________
The Perfect Life awaits...
avatar
Horox
Admin

Počet príspevkov : 70
Dátum registrácie : 15.08.2012
Vek : 25

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Illuvion za So marec 22, 2014 2:10 pm

Sasha

"Uhm.." Vyšlo z mojich úst, v podstate na taký nesúrodný súhlas. Naozaj sa mi spolupráca s nimi nepáčila, no nemala som na výber. Mohla som to niekomu povedať, ale to by ma asi niektorý z nich prihlušil, ak nie všetci naraz. Všimla som si, že sa na mňa Vasil nejak.. usmieva, ako to poslednú dobu robil často. Nevedela som si spojiť kvôli čomu a tak som to radšej aspoň pre teraz ignorovala. Zrazu som mala pocit ako keby som mala poznať či ovládať niečo, o čom nemám ani šajnu. "Čo im preboha o mne povedal?" Pomyslela som si a čakala som, kým sa odprecú preč. Tvárila som sa celkom neutrálne, aj keď som sa od nervozity dosť potila. Dokonca som ani neopätovala Agátin veľmi milý pohľad. Sama som sa otočila a vydala som sa späť do miestnosti, v ktorej som mala izbu. Keďže som mala sedemnásť, žila som hneď oproti svojim rodičom. Nemienila som im však o ničom povedať.. nikomu. Bez slova som priložila Pip-boy ku skeneru, ktorý mi otvoril dvere a ja som vstúpila do vnútra. Bola som už unavená, v podstate bol večer. Naozaj si vedeli vybrať ten najlepší čas. Zatiahla som taktiež elektronické rolety nastavením možnosti na Pip-boyi a zapálila som umelé svetlo. Rozmýšľala som, aké by to bolo, pod normálnym. Bola som naozaj bledá, predsa len som nemala odkiaľ zobrať nejaké opálenie. Vybrala som si z poličky Ruksak, ktorý som normále nosievala na školské pomôcky. Nezmestilo sa tam toho moc ale väčší som nemala. Vlastne som ani nevedela čo všetko si mám zobrať. Zabalila som si tam však nejaké oblečenie. Jeden jump-suit valtu, spodné prádlo, nejaké klasické biele tielko a to bolo vlastne všetko. Nemala som nič, čo by som mohla tam vonku použiť, maximaĺne nejaké perá a zošity, a typovala som že práve to mi bude na nič. Nakoniec som si však predsa len ešte dve perá zobrala.
Následne som sa už len vyzliekla. Špinavé jump-suit som si odložila do koša na špinavé prádlo, alebo skôr do nádoby, osprchovala som sa a obliekla som si na seba klasickú nočnú košeľu. Ľahla som si na posteľ a čoskoro som aj zaspala.
avatar
Illuvion

Počet príspevkov : 45
Dátum registrácie : 09.09.2012

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Horox za So marec 22, 2014 2:49 pm

Nadišlo ráno, alebo to aspoň tvrdili hodinky, ktoré ukazovali ranný čas. Obyvatelia vaultu poznali len svetlo a tmu, ale koncept dňa a noci im bol celkom neznámy. Počuli o ňom, čítali o ňom, ale von sa nikdy nedostali a na vlastné oči ho nikdy nevideli. Z príbehov sa však dalo vyčítať, že slnko a mesiac musia byť úžasné. Vo vaulte slnko boli lampy a mesačný svit neexistoval, iba čierna tma.
Akonáhle vošla do strojovne, dozorca Karel jej prísnym hlasom nadiktoval dnešnú robotu. Bola to len rutinná kontrola rôznej mechaniky a niekoľko malých opráv a potom tá najhoršia vec, vyčistenie motorov od oleja. Ten olej bol čierny, hnusný, lepkavý, a nešiel ľahko zmyť. Vodou ste museli šetriť, a Saše olej na rukách zostal aj niekoľko dní.
Mechanikom, rovnako ako Saša, bol aj Roland z Igorovej bandy. Pracoval na akejsi oprave. Chvíľu po nej pokukoval a akonáhle dozorca odišiel, prikročil k nej.
''Chceli sme začať až v noci, aby boli všetci rozospatí... ale riaditeľ zistil že sa mu Igor hrabal vo veciach, a mal z toho problém. Ak by jeho otec zistil aj to že skopíroval kódy, bol by to koniec úteku. Rozhodol, že plán prevedieme teraz.'' Vysvetlil v skratke situáciu Roland. Dozorca v tej chvíli vošiel a začal naňho kričať, aby sa vrátil do práce a neotravoval svojich kolegov.
''Keď sa spustí alarm, bež za mnou.'' Stihol ešte povedať.

______________________
The Perfect Life awaits...
avatar
Horox
Admin

Počet príspevkov : 70
Dátum registrácie : 15.08.2012
Vek : 25

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Illuvion za So marec 22, 2014 2:55 pm

Sasha

Práca.. nie že by som ju nenávidela ale čistiť motor za motorom od vytekajúceho oleja nebolo nič úchvatné. Vault-kombinézu som si v mojej práci bežne ušpinila, a často som nosievala niekoľko dní jednu a tú istú keďže sa to proste neoplatilo prať. Rukávy som mala vyhrnuté po lakte, kombinézu trocha rozopnutú kvôli teplu a na očiach ochranné brýle. Na rukách som rukavice nemala a čistiť som čistila len handrou a nejakým liehom. Bola to nie práve úžasná práca pri ktorej som mala za chvíľu ruky fľakaté od oleja. Keď majster na chvíľu odišiel, podišiel ku mne Roland a povedal mi nejaké novinky. Len som prikývla, aj keď ma to trocha štvalo. Takto si nestihnem zobrať veci. Malo to však výhodu. Bola som v strojovni a stačilo sa len natiahnuť po nejakom, napríklad klúči, šrobováku alebo páčidle.
"Okej.." Odpovedala som Rolandovi a len som naďalej pokračovala v práci po tom, čo ho majster zdrbal.  Očividne to malo prísť každú chvíľu.. bola som nedočkavá a to čistenie mi kvôli tomu moc nešlo. No bolo mi to už viac menej jedno, predsa len, dnes odchádzam.
avatar
Illuvion

Počet príspevkov : 45
Dátum registrácie : 09.09.2012

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Horox za So marec 22, 2014 3:14 pm

Dlho sa nič nedialo. Alarm sa neozýval, a neozýval. Dokonca aj Roland zneistel a bolo na ňom jasne vidieť napätie a nervozitu.
Potom to však prišlo.
Miestnosťou, aj celým vaultom, sa rozozvučal otrasný, kvílivý rev poplašného zariadenia. Svetločervené žiarovky nad každými dverami sa rozsvietili a blikali a točili sa ako o život. Tento zvuk už pár mesiacov nikto nepočul. Každý rok sa udial cvičný poplach, ale teraz sa zdalo, že poplach je skutočný.
Roland sa mierne pousmial a nádejne pozrel na dozorcu. Ten však stál na svojom mieste a obom vám prikázal aby ste pokračovali v práci.
''Zostaneme tu a budeme pracovať. Som si istý, že sa nič nedeje. Všetko som v poslednom čase skontroloval osobne, a pokazené nemôže byť nič. Je to určite len falošný poplach.'' Vyslovil sebaisto a otočil sa naspäť k stroju, na ktorom práve prevádzal údržbu.
Zdalo sa, že táto časť plánu nevyšla. Roland si bol istý tým, že dozorca odbehne na miesto poplachu, pretože ten by skutočne bol vyvolaný akousi mechanickou poruchou.
Ale to že zostane? To sa nedalo očakávať.
Roland sa zatváril zúfalo, no dozorcovi iba súhlasne prikývol. Akonáhle sa pán Karel otočil, Roland do ruky schmatol svoj skrutkovač a hlavou pokynul smerom na Sašu. Naznačoval jej, že má na chvíľu zamestnať dozorcu, aby ho mohol klepnúť odzadu.

______________________
The Perfect Life awaits...
avatar
Horox
Admin

Počet príspevkov : 70
Dátum registrácie : 15.08.2012
Vek : 25

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Illuvion za So marec 22, 2014 3:20 pm

Sasha

Ozval sa alarm a ja som sa neubránila tomu, že som prudko trhla hlavou na dozorcu. Dalo sa to však pochopiť ako menší zľaknutie sa ostrého zvuku ktorý prišiel zo sekundy na sekundu. Prikázal nám však pokračovať v práci s tým, že tu ostával aj on. Nevedela som čo robiť. Na chvíľu som sa len pozerala na dozorcu. Po tom som sa otočila na Rolanda ktorý mi naznačil, aby som nejak zaujala dozorcu. Nepáčilo sa mi to, ale nemali sme na výber. Rukou som uvolnila jeden z ventilov, zobrala som do ruky skrutkovač a treskla som po ňom, pri čom sa ozvala hlasná rada a ventil vyletel do steny oproti.
"Do prdele!" Zahrešila som nahlas, keď olej začal striekať na všetky strany. Len som vyskočila na nohy a čakala som, kedy si toho Dozorca všimne a zaćne sa so mnou hádať.
avatar
Illuvion

Počet príspevkov : 45
Dátum registrácie : 09.09.2012

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Horox za So marec 22, 2014 3:28 pm

Dozorca vyskočil skoro až po strop, tak sa zľakol. Zároveň nahlas vykríkol, a až keď sa otočil, uvedomil si čo sa stalo.
''Sprosté dievča!'' Zrúkol nahlas a s nahnevaným výrazom sa vyrútil smerom ku Saši.
V tom však z druhej strany pribehol Roland, a mal jedinečnú šancu omráčiť ho. Avšak zaváhal, a pán Karel si ho všimol. Zatváril sa prekvapene a zhrozene, keďže videl, že Roland naňho dvíhal skrutkovač.
''Ako... čo si to dovoľuješ, ty zasran! Okamžite ideme za tvojím otcom.'' Vykríkol dozorca, no Rolandovi sa medzitým podarilo nabrať odvahu, a tak teda zaútočil.
Dozorca stihol skrutkovač vo vzduchu chytiť. Roland stratil rovnováhu a obaja sa dostali do bojového objatia, pričom spadli na zem, kde sa pretláčali. Dozorca kričal aby mu Saša pomohla, a to isté Roland. Roland však získaval prevahu, už len preto že bol mladší a silnejší.

______________________
The Perfect Life awaits...
avatar
Horox
Admin

Počet príspevkov : 70
Dátum registrácie : 15.08.2012
Vek : 25

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Illuvion za So marec 22, 2014 3:34 pm

Sasha

Nevedela som čo robiť. Nikdy pred tým som sa nemlátila. Aj keď som nebola úplne naslabšia, proste mi chýbal ten základný inštinkt, ktorý by mi povedal, ako na to. Chvíľu som tam len stála a sledovala som, ako sa medzi sebou mlátia. No museli sme byť rýchli.. stiskla som zuby a schmatla som zo seme kovový klúč. Podišla som k nim, napriahla som sa a vrazila som klúčom dozorcovi do hlavy. Nemali by sa krútiť až tak, že by som netrafila.  Aspoň som v to dúfala. Keby že trafím Rolanda, mala by som naozaj problém. Po tomto som však už nemala na výber, len odísť. Kľúč som stále zvierala tuho v ruke a sledovala som tých dvoch.
"Poďme .." Šepla som smerom k Rolandovi. Trocha som sa triasla. V podstate som ho touto ranou pokojne mohla zabiť. Bola zo zadu, do temena a kovovým klúčom.  Tvár som si len utrela do rukáva a čakala som, kedy sa Roland pohne. Mala som ho naśledovať, nevedela som kade presne chceli ísť.
avatar
Illuvion

Počet príspevkov : 45
Dátum registrácie : 09.09.2012

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Horox za So marec 22, 2014 3:46 pm

Roland rýchlo vyskočil zo zeme a snažil sa nadýchať. Z tejto situácie bol očividne mierne šokovaný. Predsa len, do skutočného boja sa nikto z obyvateľov vaultu nikdy nedostal, a prakticky ani do skutočnej bitky. Väčšinou to boli len malé šarvátky. Igorova banda sa mohla zdať zlá, ale pre dospelých to boli len neškodní fagani, niečo z čoho každý raz vyrastie.
''Pre... dúfam, že si ho... nezabila.'' Vyhŕkol Roland so strachom v hlase a vyplašene sa obzeral po okolí. Kedykoľvek sem mohol niekto vojsť, a ak by vás chytili, bol by to koniec nielen ich únikového plánu. Pán Karel ležal na zemi v bezvedomí, a po čele mu stekal potôčik krvi. Saša ho klepla poriadne, no teraz nebol čas na čakanie a zisťovanie či je dozorca v poriadku. Nikto ho príliš nemal v obľube, ale nikto ani nechcel aby sa mu niečo takéto stalo.
Roland si utrel pot z čela a spoločne so Sašou vybehol zo strojovej miestnosti. Našťastie ste boli blízko miesta stretnutia, takže menšie zdržanie až tak nevadilo. Igor s Vasilom, Agátou a Petrom však na chodbe už netrpezlivo čakali, a ich tváre sa pri príchode vás dvoch rozjasnili. Igor bol nahnevaný.
''Už sme chceli odísť bez vás. To vám teda trvalo...'' Pokarhal vás Igor a potom ukázal na zatvorené dvere pred sebou. Tieto viedli do prednej časti vaultu, kde už ste to mali blízko k hlavnému východu.
''Saša, pusti sa do práce. Kód je 2335-EER. Otvor tie dvere, a vyhrali sme.''
Saša však nemohla mať ani najmenšieho tušenia o čo ide. Dvere nikdy neotvárala, hackovanie nebola jej partia. Igor rozhodil rukami a zamračil sa na Sašu.
''Na čo čakáš, dofrasa?!''

______________________
The Perfect Life awaits...
avatar
Horox
Admin

Počet príspevkov : 70
Dátum registrácie : 15.08.2012
Vek : 25

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Illuvion za So marec 22, 2014 3:56 pm

Sasha

Nechcela som myslieť na to, čo som dosť možno spravila.. teraz na to nebol čas a ja som na to ani nemala žalúdok. Len som upustila klúč, zobrala páčidlo a následovala Rolanda. Nemuseli sme však bežať dlho, o chvíľku sme sa už objavili pri skupinke pri jednom z terminálov. Keď sa dostaneme cez tieto dvere.. budeme mať vyhraté, aspoň som si to myslela. Zrazu sa však Igor otočil na mňa a ja som netušila čo po mne chce. Pozrela som sa na terminál a znova na Igora.
"Som mechanik, nie hacker či programátor." Povedala som potichu no len som zobrala páčidlo a podišla som bližšie k dverám. Všetko sa dalo otvoriť manuálne aj bez pomoci nejakej hrubej sily, teda takmer všetko. Tu som však nevidela moc veľkú nádej. Preto som len nakoniec znova prešla k terminálu. V programovaní som sa síce nevyznala no v niečom inom áno. Zarazila som páčidlo do malej medzierky, ktorá spojovala obrazovku terminálu s podstavcom a zapáčila som. Snažila som sa obrazovku s terminálu vyrvať a následne dvere otvoriť manuálne, cez pretrhanie niekoľko káblov, ktoré by podnietili otvorenie dverí. Volakedy sme tieto srandy opravovali, aj keď nie konkrétne tieto, ale princíp bol rovnaký.
avatar
Illuvion

Počet príspevkov : 45
Dátum registrácie : 09.09.2012

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Horox za So marec 22, 2014 4:32 pm

Vyzeralo to tak, že Igor každú chvíľu stratí nervy.
''Ty to nevieš spraviť?! Do riti!'' Skríkol Igor, otočil sa na Vasila a začal k nemu pristupovať. Vasil naopak pomaly ustupoval dozadu.
''Hovoril si, že bude vedieť otvoriť tie zasrané dvere, ty idiot.''
Vasil bol očividne vystrašený. Chcel niečo povedať, no nedokázal vysloviť ani slovo. Blížiaci sa Igor bol príliš hrôzostrašný. Agáta však zasiahla a chytila Igorovi ruku. Bola to jediná osoba, ktorá také niečo mohla spraviť a nedostať výprask. Predsa len, bola Igorova frajerka a on by ju pravdepodobne nikdy neudrel.
''Nemáme čas na šarvátky. Vyriešime to potom! Ideme pôvodnou cestou.'' Povedala rýchlo a to Igora dostatočne upokojilo. Vasil očividne Igorovi nahovoril, že Saša dokáže otvoriť tieto dvere pomocou hackovania, no to nebola pravda. A na povrch vyšiel aj dôvod, prečo Saša bola prizvaná do ich bandy. Vasil s ňou chcel byť, a tak si niečo vymyslel, aby bola Saša užitočná pri úteku, a mohla utiecť s bandou. Samozrejme, Igor súhlasil, pretože otvorenie týchto dverí by znamenal hladký bezkonfliktný únik.
Teraz ste museli ísť pôvodnou cestou, ktorú predtým naplánoval Igor. Tá však bola dlhšia, a mohli ste na nej stretnúť ľudí, ba aj strážnikov. Nedalo sa však nič robiť.
''Nechaj to tak. Nemáme toľko času.'' Povedal Roland Saši, ktorá sa snažila otvoriť dvere ''manuálne.''
Všetci šiesti ste vykročili dverami, smerom k prednej časti vaultu...

______________________
The Perfect Life awaits...
avatar
Horox
Admin

Počet príspevkov : 70
Dátum registrácie : 15.08.2012
Vek : 25

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Illuvion za So marec 22, 2014 10:22 pm

Sasha

Zrazu som si nemyslela, že to bol až taký dobrý nápad. Nemyslela som si totiž že sa nevie Igor vôbec ovládať. Ako vôbec mohol byť tak populárny? Nakoniec som otváranie manuálnou cestou vzdala.  Rolan tak či tak povedal že toľko času nemáme, mal pravdu. Odstúpila som od panelu. Nevedela som o nejakej dlhšej ceste, takže som sa musela držať za nim. V ruke som stále držala páčidlo, aj keď sa mi zovretie trocha uvoľnilo s tým, ako zo mňa začal opadávať prvotný stres. Stále to ale neznamenalo že by sa mi táto siutácia páčila. Chcela som už byť vonku.
avatar
Illuvion

Počet príspevkov : 45
Dátum registrácie : 09.09.2012

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Horox za Ne marec 23, 2014 4:06 am

Igor kráčal vpredu pred ostatnými nepokojným krokom. Pred vchodom do každej chodby sa do nej obzrel, no nie vždy bol taký opatrný a miestnosťami niekedy neopatrne len prebehol. Zdalo sa však, že máte obrovské šťastie. Aj napriek tomu, že ste museli zvoliť dlhšiu cestu, zatiaľ ste nestretli ani živú dušu. Zdalo sa, že dokonca aj roboti sa išli pozrieť na poplach.
Napokon ste spoločne vyšli do haly, z ktorej viedlo niekoľko chodieb. Jedna z nich mierila rovno k dverám, za ktorými bola vstupná časť. Ako Igor spomenul, tieto by mohli byť problém, pretože pri nich vždy stojí strážnik.
A bolo tak. Pred dverami stál pán Mren a prekvapene zazeral na skupinku šiestich mládencov. Mren bol vo vaulte pomerne obľúbený, hlavne pre jeho zodpovednosť a dobrú povahu.
''Igor, Roland... vy všetci, čo tu robíte? Máte sa vrátiť do svojich izieb. Ten poplach nie je cvičný.''
Igor bez slova siahol do svojho ruksaku a vytiahol z neho 9mm pištoľ. Jeho parťáci prekvapene vydýchli a boli tiež prekvapený. Zbraň mohli mať len strážnici... a riaditeľ.
''Igor, ser na to. Len ho omráčime a...'' Hovoril Roland s roztraseným hlasom. Igor ho však nepočúval.
Pán Mren sa nechápavo zamračil a rukou siahol po svojej pištoli.

______________________
The Perfect Life awaits...
avatar
Horox
Admin

Počet príspevkov : 70
Dátum registrácie : 15.08.2012
Vek : 25

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Illuvion za Ne marec 23, 2014 4:25 am

Sasha

Mali sme šťastie, naozaj všetci išli za alarmom alebo sa riadili svojimi inštrukciami a tak sme mali v podstate voľnú cestu. Každopádne som sama vedela, že nás na konci bude čakať nejaká ochranka. Za prvé nikto nemal také šťastie, a za druhé to bol predpis. Miestami sme sa plížili, miestami pobehli a miestami len prebehli cez miestnosti, celá naša akcia zrazu znela ako dosť.. nereálna. Boli sme amatéri, všetci, dokonca aj v tom z čoho sme spravili skúšky. Začala som pochybovať o úspešnosti. 
Moje pochybnosti ešte narástli, keď sme narazili na Mrena, posledná prekážka medzi nami a slobodou.. bohužiaľ dosť nepríjemná. mala som ho rada. Bol to veľmi príjemný muž a tak som dúfala, že nás nechá prejsť.. aj keď som o tom pochybovala.
Po jeho slovách Igor vytiahol z tašky 9mm pištol a ja som sa zhrozila. Netušila som odkiaľ ju má, nemal ju mať.. niekto ako on so zbraňou. Toto nedopadne dobre.
Sama som tu nemala žiadne slovo, v podstate som do tejto partie ani nemala patriť a tak som sa Igora nesnažila presvedčiť.. navyše by ho to ešte len naštvalo.. a navyše som sa ho bála, hocikedy ma mohol zastreliť.. začala som si myslieť že je toho schopný.
avatar
Illuvion

Počet príspevkov : 45
Dátum registrácie : 09.09.2012

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Horox za Ne marec 23, 2014 5:25 am

''Igor, odlož tú zbraň.'' Zašepkal Roland potichu a približoval sa k Igorovi.
Na plánované omráčenie už ale nebol čas. Akonáhle Igor vytiahol tú zbraň a Mren ju uvidel, bolo jasné že sa nedá nič robiť. Celá situácia mohla skončiť len zle. A pravdepodobne niekoho smrťou.
''Prestaňte s týmto bláznovstvom, a ty Igor... okamžite zlož tú zbraň.'' Vyzval ho Mren ešte posledný raz. Igor však nečakal a zo zbrane vystrelil. Ako sa dalo očakávať, náboj letel mimo a Mrena netrafil. Predsa len, nikto z vás nikdy zo skutočnej zbrane nestrieľal. Mren pohotovo uskočil dozadu a zamieril na Igora svojou 10mm pištoľou. Medzitým sa však Peter rozbehol smerom na Mrena s úmyslom zraziť ho na zem a omráčiť ho. Igor pokynul aj ostatným aby ho nasledovali. Mren bol síce skúsený strážnik, ale proti malému davu šiestich mladých ľudí nemal šancu. S Petrom sa pustil do bitky a vy ostatní ste prebehli cez dvere, ktoré Mren strážil. Igor sa očividne o Petra teraz nezaujímal, možno mu bolo jedno čo sa mu stane.
Vošli ste do miestnosti, v ktorej ste predtým boli len raz v živote, a to pri školskej exkurzii, kde vám učiteľ vysvetľoval históriu vaultu. Tie pevné titánové dvere, to bolo všetko čo ľudí vo vaulte oddeľovalo od hrôz vonkajšieho sveta. Ale to nemusela byť pravda. Možno to celý čas bolo len jedno veľké klamstvo...
Mechanizmus otvárania vedel len Igor, z akýchsi otcových dokumentov. Nebolo to nič zložité, predsa len, do tejto časti by sa nikto nemal dostať. Prakticky ho však neovládal.
''Chvíľku ma kryte. Musím to tu rozlúštiť.'' Rozkázal Igor a zavolal k sebe Agátu a Rolanda na pomoc. Vasilovi podal svoju zbraň aby pomohol Petrovi a strážil dvere.
Peter stále na zemi bojoval s Mrenom, no ani jeden z nich nedokázal získať prevahu. Vasil sa zľakol a zbabelo hodil zbraň do rúk Saši.
V tom do chodby vošiel niekto ďalší. Bol to jeden z mechanikov, ktorý pravdepodobne našiel omráčeného dozorcu a išiel rovno sem. Uvidel bitku Petra s Mrenom a na druhej strane za dverami Sašu zo zbraňou v ruke.
''Zastreľ ho!'' Zahučal Vasil smerom na Sašu a ukázal na mechanika, ktorý sa dával na útek.

______________________
The Perfect Life awaits...
avatar
Horox
Admin

Počet príspevkov : 70
Dátum registrácie : 15.08.2012
Vek : 25

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Illuvion za Ne marec 23, 2014 5:36 am

Sasha

Celá situácia sa hrozne skomplikovala. Bola som rada, že Igor netrafil a nezastrelil Mrena. Aj keď sa do neho teraz pustil Peter a mi sme mali voľnú cestu. Pribehli sme až k obrovskému mechanizmu ktorý už len trebalo zapnúť.. alebo čo.. a otvoriť obrovské okrúhle dvere do vaultu, alebo v našom prípade z Vaultu. Zrazu sa mi v rukách ocitla zbraň. Nebola som šak o nič šikovnejšia než Igor no rozhodne som nebola taký blázon, aby som sa niekoho pokúsila zabiť. Keď sa tu objavil jeden z mechanikov, ktorý následne začal utekať. Namierila som na neho zbraňou. Nejakú teóriu som ovládala, aj keď to z praxe zatiaľ nič. Nevedela som si zatiaľ zviknúť ani na váhu pištole. Skúsila som však namieriť mechanikovi do nôh, nechcela som ho zabiť. Nechcela som ani strielať ale môj osud bol tak či tak spečatený a tak som vystrelila, pre istotu tri krát. Ak som ho však do nohy trafila už na druhý tak tretí krát som potom nevystrelila. Ruky sa mi celkom triasli, takže bolo dosť možné že som sa netrafila.
avatar
Illuvion

Počet príspevkov : 45
Dátum registrácie : 09.09.2012

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Horox za Ne marec 23, 2014 6:13 am

Možno to bolo šťastie, možno nešťastie, no Saša sa netrafila ani raz. Nemusela nikoho vážne zraniť, ale zároveň ste mali o to väčší problém. Muž pravdepodobne zavolá ostatných a vám zostáva len veľmi málo času. Petrovi sa konečne podarilo vyhrať. Bol poriadne dobitý, a Mren ležal na zemi, no nebol omráčený. Peter mu zobral zbraň a postavil sa, no bolo očividné že dostal poriadny výprask, a tak sa trocha potácal.
Ozval sa však nový zvuk. Kvílenie poplašného zariadenia bolo prehlušené kvílením hlavných vstupných dverí. Ten zvuk bol taký nepríjemný a hlučný, že ho musel počuť celý vault.
Igor začal nadávať a ostatní sa vyplašene pozerali do chodby. Na ceste sem už musel byť celý vault, akonáhle si uvedomili že to celé bol falošný poplach. Peter chcel zatvoriť dvere do chodby a zablokovať ich, no to už nestihol. Do chodby vbehol jeden zo strážnikov a zamieril na Petra.
Pohotovo zareagoval a vystrelil smerom pred seba. Zo zbrane začal strieľať ako zmyslov zbavený na každého kto do chodby vošiel. A predsa len niekoho trafil. Strážnik sa zložil na zem, a zdalo sa že bol mŕtvy. Guľka mu prestrelila krk. Peter sa otočil a chcel uniknúť, no on sám do chrbátu dostal guľku. Vykríkol a spadol na zem.
''Aaarg... pomôžte mi!'' Skríkol zúfalo v bolestiach a rukou sa načiahol po Vasila. Ten len vystrašene odstupoval, Petrovu ruku nohou od seba odkopol a utekal k otvárajúcim sa dverám.
Nebolo viac času. Igor, Agáta aj Roland sa presunuli cez úzku časť otvorených dverí, za nimi rýchlo prebehol Vasil a zostávala už len Saša. Peter ležal na zemi v kaluži krvi, a pomôcť sa mu už pravdepodobne nedalo. Za Sašou sa ozýval krik a streľba...

Hluk vaultu sa akoby vyparil a vy ste vošli do tmavej a chladnej jaskyne. Cez otvorené dvere neprešiel nikto. Obyvatelia vaultu ukončili svoje prenasledovanie pri vstupných dverách a len na vás kričali, aby ste sa okamžite vrátili. Jaskyňa sa tiahla ešte niekoľko desiatok metrov, až ste uvideli malý otvor v strope, ku ktorému viedol hrdzavý rebrík. Igor aj ostatní po ňom rýchlo vyliezli a cez poklop ste vyskočili von.

Oslepujúce svetlo. To bola prvá vec ktorú ste videli a cítili. Zvláštny vánok vetra, ťažký teplý vzduch, podivná vôňa, či smrad? Pocit, akoby ste vošli do celkom nového, iného sveta. Malý kruhový poklop z ktorého ste vyliezli bol uprostred akejsi budovy, z ktorej teraz zostávali už len štyri steny, bez stropu. Vybité okná, trosky... táto budova kedysi mohla mať aj niekoľko poschodí. Teraz to bola len ruina. V diaľke ste uvideli výškové budovy, ktoré boli v podobnom stave.
Aspoň na prvý pohľad sa zdalo, že to tu nebude tak krásne ako na obrázkoch.

______________________
The Perfect Life awaits...
avatar
Horox
Admin

Počet príspevkov : 70
Dátum registrácie : 15.08.2012
Vek : 25

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Illuvion za Ne marec 23, 2014 6:24 am

Sasha

Petrovi sa pomôcť nedalo. V podstate to bol prevažne.. jeho problém, že začal strieľať a že zastrelil strážnika. Neplánovala som tu ostať kvôli nemu. S pištoľ som si len rýchlo zastrčila do vrecka nohavíc, ktoré som zazipsovala a ešte som sa stihla natiahnúť po páčidlo, po čom som sa však rozbehla smerom von z Vaultu za ostatnými.

Snažili sa na nás krićať, aby sme sa vrátili a nešli ďalej. Nenasledovali nás však. Zrazu som dostala hrozný pocit, no ešte stále som v sebe mala adrenalín a tak ma zatiaľ tento pocit nijak neovládol. Prechádzali sme cez tmavý tunel až k meistu, kde sa nachádzal hrdzavý rebrík. Teraz sme už mali viac menej čas a ja som rebrík nechcela zbytočne preťažiť, preto som počkala kým vylezú ostatný, po čom som po ňom vyliezla aj ja. Vytiahla som sa cez otvor hore a len som sa zošuchla na zadok kúsok od neho. Sedela som na betónovej dlážke, popraskanej a zničenej. Nevedela som poriadne ani len popísať to, čo som videla. 

Nebol to však pohľad, ktorý som vidieť chcela. Celá som sa roztriasla a dokonca som aj začala kašľať kvôli nefiltrovanému vzduchu, na ktorý som moc nebola zvyknutá. Rukou som si pretrela oči, ktoré mi trocha začali slziť. Nebolo to však od plaču, proste som vôbec nebola zvyknutá na toto ovzdušie. Nebola som však schopná slova. Všetko bola lož, aj keď neplánovaná. Nečakalo nás tu nič.. žiadne úžasné veľké mestá či podobne. 
"Č... čo.. čo teraz? Nie je tu nič.. len ruiny.. " Spýtala som sa skpinky, ktorá ma na toto nahovorila.
avatar
Illuvion

Počet príspevkov : 45
Dátum registrácie : 09.09.2012

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Horox za Ne marec 23, 2014 7:13 am

Igor aj ostatní mlčali a len neveriacky pozerali okolo seba. Natoľko tým obrázkom a príbehom uverili, že to teraz uvideli, bolo neuveriteľné. Vo svojich mysliach odmietali realitu, a nechceli uveriť tomu čo tu hore skutočne celý čas bolo. Vasil, Agáta a Roland sa nezmohli na slovo. Len zničene sedeli na troskách a s otvorenými ústami hľadeli na svoje okolie, na oblohu a na slnko.
Ako prvý sa uvedomil Igor.
''Je to len ďalší klam... faloš... sme v akejsi virtuálnej realite. V tých papieroch, písalo sa tam... písalo sa tam že virtuálna realita existuje. Chcú nás oklamať, chcú aby sme sa vrátili naspäť. Toto... nemôže byť pravda.'' Koktal nahlas Igor, no zdalo sa, že sám si nie je istý tým čo tvrdí. Vasil sa pustil do tichého vzlyku. Peter bol jeho dobrý kamarát, a teraz na neho doľahla celá situácia. Pri úteku sa zľakol, nevedel mu pomôcť. Nechal ho tam...
Igor ho zahriakol, postavil sa a prešiel k jednému z okien. Bola to teda skôr diera v rozbitej stene. Vyzrel von na ulicu. Bolo tu všetko podobne zničené. Ulicu lemovali vraky áut a rozbité časti budov. 
''Nikoho nevidím. Hovoril som, je to len ilúzia. Sme niekde pri meste, v meste... boli by tu ľudia. Mŕtvi či živí.'' Poznamenal Igor tvrdým ale roztraseným hlasom. Roland len krútil hlavou. Agáta sa vydala za Igorom a vyzrela na ulicu.
''Ja... ja neviem. Vyzerá to tu skutočne.'' Povedala potichu.

______________________
The Perfect Life awaits...
avatar
Horox
Admin

Počet príspevkov : 70
Dátum registrácie : 15.08.2012
Vek : 25

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Illuvion za Ne marec 23, 2014 7:23 am

Sasha

Sedela som na zadku. Narozdiel od ostatných som neprepadávala až takej panike, že by som nedokázala uveriť tomu čo vidím, bola som realistom. Sama som sa začala sústrediť skôr na pip-boy. Preťukávala som sa cez rôzne možnosti až do miest, ktoré som pred tým vôbec nepotebovala.
"Tieto stroje.. sú zostrojené a naprogramované tak, Že by sa Vaulty sami raz otvorili.." Povedala som. Toto som si všimla už pred tým. Bola tu napríklad mapa kde bolo repsne zobrazené kde teraz som, taktiež čas a podobne.. očividne to odniekadiaľ muselo chytať signál, aby to všetky tieto súradnice zozbieralo. Sama som zapla položku rádio a snažila sa naladiť nejaký signál. Pochybovala som, že tu chytím signál z Vaultu, no možno.. niekto niekde.. niečo vysiela. Nejaké informácie z ktorých by sme sa niečo dozvedeli.
avatar
Illuvion

Počet príspevkov : 45
Dátum registrácie : 09.09.2012

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Horox za Ne marec 23, 2014 7:55 am

Zvuk nastavovania rádia ostatných poriadne vyplašil. Roland sa zdvihol, podišiel k Saši a sledoval displej jej Pip-Boya. 
''Rádio? Tu? Snažíš sa zbytočne.'' Zakrútil hlavou a už chcel odísť, keď sa z Pip-Boya ozval iný zvuk. Už to nebolo len šušťanie statiky, bol to zreteľnejší zvuk. Dokonca sa zdalo že by to mohol byť hlas. A melódia. Mohla to byť hudba? Ako Saša štelovala svoj Pip-Boy ďalej, zvuk bol čoraz čistejší. Skutočne to bola hudba. Zdalo sa to celkom absurdné. Také krásne melódie v takom otrasnom svete? Kvalita zvuku nebola nič moc, ale skladba to bola prekvapivo dobrá.
[You must be registered and logged in to see this link.]
Na počúvaní starých klasík v týchto šedých ruinách civilizácie bolo čosi zvláštne, až trocha do smiechu. Vo vaulte ste samozrejme mali prístup k veľkému repertoáru hudby, avšak väčšina z nich sa dala zaradiť do komunistickej a socialistickej tvorby. Táto skupina spievala po anglicky, čo bolo nevídané pre komunistický blok. 
Po tom ako skladba dohrala, ozval sa ženský hlas, už v lepšej kvalite. Hovorila zvláštnym jazykom, akousi lámanou češtinou, slovenčinou a poľštinou. 
''Táák, a som späť. Dúfam, že som vám nechýbala po tie tri minúty. Počuli ste klasiku, Modern Talking - You're My Heart, You're My Soul... jednu z mojich obľúbených, ako dobre viete. Snáď mi odpustíte že ju púšťam niekoľkokrát denne. Ale nikdy nemôžeme zabudnúť na starú klasiku, to najlepšie zo sveta hudby. Nové generácie si tiež zaslúžia počuť tú KVALITU, čo poviete?...''
Mladý ženský hlas bol veselý a príjemný. Mohlo to byť rádiové vysielanie z rádiovej stanice ktoré existovali pred Spádom? Kde sa púšťala hudba a moderátor hovoril a komunikoval so svojimi poslucháčmi?
''Tu je rádio K-K-K-ATY, ako každý v šírej pustatine vie! Teraz si pustíme niečo iné. Istý dobrodinec mi doniesol prastaré platne, a tááá hudba... úžasné. Vypočujte si premiéru celkom novej skladby!
[You must be registered and logged in to see this link.]

Dokonca aj Igor sa upokojil ako ste počúvali rádio. Všetci sa posadili okolo a užívali si hudbu, no popravde ste asi aj dúfali, že sa dozviete nejaké novinky o svete. To predsa rádiá robili, nie?

______________________
The Perfect Life awaits...
avatar
Horox
Admin

Počet príspevkov : 70
Dátum registrácie : 15.08.2012
Vek : 25

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Illuvion za Ne marec 23, 2014 8:28 am

Sasha

"Bingo." Povedala som si potichu, keď sa z môjho Pip-boyu ozvala hudba. Naozaj som chytila rádio, čomu som moc nechápala ale.. bola som rada že som si zobrala ponaučenie z niektorých sci-fi románov ktoré boli staré už niekoľko desiatok rokov, proste.. prvá vec čo treba v núdzi spraviť, vyhľadať nejaký signál, nejaké spojenie.. to sa podarilo. Nechala som hudbu pustenú, zatiaľ čo som menu nastavila do mapy. Všimla som si, že je aj tam ikonka nejakého skeneru, alebo niečo na ten śtýl a tak som ju zapla. Po pár sekundách Pip-boy trocha zablikal až nakoniec zachytil nejaký signál.. alebo niečo. Na mape sa ukázal štvorček a nad ním meno, aj keď to meno sa nedalo prečítať kvôli pravdepodobne softvérovej chybe.
"Niečo tam je.. " Povedala som a natočila som kompas ktorý sa nachádzal pod mapou tak, aby ukazoval predo mňa, teda natočila som tak ruku. 
"Tým smerom.. asi nejaká usadlosť alebo niečo. Nemali by sme tam ísť? Je tu slabá radiácia, ale stále radiácia, mali by sme sa vzdialiť. Zostávať na tomto mieste.. nevie, nepríde mi to bezpečné." Navrhla som a čakala na odpoveď ostatných.
avatar
Illuvion

Počet príspevkov : 45
Dátum registrácie : 09.09.2012

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Horox za Ne marec 23, 2014 9:53 am

Igor, ktorý po celý čas viedol skupinu, teraz len čupel na zemi a na Sašinu výzvu nijako nereagoval. Agáta sa ho pokúšala zdvihnúť, ale príliš sa mu nechcelo. Jediný kto sa ako tak javil schopný bol Roland. 
''Nepáči sa mi to. Môžu to byť zlí ľudia... ale myslím, že by sme tu skutočne nemali zostávať. Je to lepšie ako nič. Navyše nemáme takmer žiadnu vodu... a je tu dosť teplo.'' Povedal Roland rozhliadajúc sa na okolo. Podobné teploty ste nikdy nezažili. Jediní ktorí z vás s akým takým horúcim vzduchom mali skúsenosti boli mechanici, teda Roland a Saša. Horúci vzduch vždy vychádzal zo strojov, ale vždy to bolo len lokálne. Tu sa pred ním nedalo uniknúť. Začali ste sa potiť, a hrubé vault-suity sa vám nepríjemne lepili na kožu. Roland si zatiaľ vyhrnul len rukávy a rozopol sa, no nestačilo to. 
Agáta schmatla Igora a ten sa konečne postavil a kráčal s ňou. Vasil sa pomalým krokom viezol za nimi. Roland sa zaradil dopredu vedľa Saši. Budova v ktorej ste sa prvý krát objavili bola uprostred akejsi malej vidieckej usadlosti, ktorá bola celkom pustá, vyplienená a zničená. Výškové budovy v diaľke patrili pravdepodobne Ostrave, tá ale bola ďaleko a opačným smerom. 

Za horizontom začalo zachádzať slnko a vrhalo svoje lúče priamo do vašich tvárí. Pofukoval mierny vietor a jeho chládok postupne odohnával nepríjemné horúco. Pustatina sa ukladala na spánok. Zničené cesty zívali prázdnotou, zdevastované budovy ktoré ich lemovali tiež neboli práve živé a jediné čo sa tam dalo nájsť boli kopy krysieho trusu a neuveriteľný smrad. V takom prostredí by sa ani nedalo spať; čo ešte len žiť. Všetko len cesty, staré benzínové pumpy a popri cestách sa rozprestierali bývalé polia, na ktorých sa kedysi pestovalo. Ale to bolo pred dlhými rokmi, ešte keď sa na oblohe neobjavili bomby chrliace oheň. Z polí teraz už boli len neúrodné a fádne pustatiny z popraskanou zemou.

Na oblohe boli naraz slnko aj mesiac. Boli presne tak úžasné, ako ste o nich čítali, počuli a videli na obrázkoch, len teraz to bolo naživo. Boli nedotknuté ľuďmi, a preto na krajinu zničenú ľudstvom stále vrhali svoje príjemné životodarné svetlo, ktoré bolo neutrálne v otázkach vojny a mieru.

Napokon ste pred sebou zočil akési osídlenie. Krajina tu bola rovná a tak ste si ho mohli všimnúť už z veľkej diaľky. Na prvý pohľad vyzeralo že je obývané priateľskými, alebo aspoň neutrálnymi obyvateľmi. Nebolo vhodné vojsť do dediny v ktorej vás zastrelili alebo zotročili po prvom kroku. Dedinka bola ohradená akousi improvizovanou hradbou zo starých plechov, plotov a nepoužiteľných áut. Z odhadu mohlo v dedinke žiť približne štyridsať až šesťdesiat ľudí. Pred bránami stála akási karavána, zvláštne zvieratá naložené ťažkým nákladom. Nad vchodom do dediny visel názov: Kráľovce.

______________________
The Perfect Life awaits...
avatar
Horox
Admin

Počet príspevkov : 70
Dátum registrácie : 15.08.2012
Vek : 25

Návrat hore Goto down

Re: Nový svet

Odoslať  Sponsored content


Sponsored content


Návrat hore Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.